Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
10151348-00011LF
| Part Number | 10151348-00011LF |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Usb Type C Receptacle Upright Th |
| In-stock | 4637 |
request a quote
10151348-00011LF Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | – |
| Packaging | Tray |
| Connector Type | USB-C (USB TYPE-C) |
| Number of Contacts | 24 (14+10 Dummy) |
| Gender | Receptacle |
| Specifications | USB 2.0 |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Mounting Feature | Vertical, Flag |
| Termination | Solder |
| Features | Board Lock |
| Ingress Protection | – |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Number of Ports | 1 |
| Current Rating (Amps) | 5A |
| Voltage – Rated | 5V |
| Mating Cycles | 10000 |
| Shielding | Shielded |
| Equivalent Quality | Amphenol |




