Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
SS-52400-007
| Part Number | SS-52400-007 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Usb Type-C 3.1 Right Angle Water |
| In-stock | 157 |
request a quote
SS-52400-007 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | 52 |
| Packaging | Tray |
| Connector Type | USB-C (USB TYPE-C) |
| Number of Contacts | 24 |
| Gender | Receptacle |
| Specifications | USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1)) |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole, Right Angle |
| Mounting Feature | Bulkhead – Front Side Nut |
| Termination | Solder |
| Features | – |
| Ingress Protection | IP67 – Dust Tight, Waterproof |
| Operating Temperature | -30°C ~ 80°C |
| Number of Ports | 1 |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Voltage – Rated | 20V |
| Mating Cycles | 10000 |
| Shielding | Shielded |
| Equivalent Quality | Stewart |




