Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
UJ2W-MIBH-4-SMT-TR
| Part Number | UJ2W-MIBH-4-SMT-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Receptacle Usb2.0 Micro B Smd R/A |
| In-stock | 6589 |
request a quote
UJ2W-MIBH-4-SMT-TR Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | UJ2W |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel® |
| Connector Type | USB – micro B |
| Number of Contacts | 5 |
| Gender | Receptacle |
| Specifications | USB 2.0 |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle; Through Hole |
| Mounting Feature | Flange, Horizontal |
| Termination | Solder |
| Features | Board Guide |
| Ingress Protection | IP67 – Dust Tight, Waterproof |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Number of Ports | 1 |
| Current Rating (Amps) | 0.5A, 1.8A |
| Voltage – Rated | 30VAC |
| Mating Cycles | 10000 |
| Shielding | Shielded |
| Equivalent Quality | Same Sky |




