Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
A-USBC-32F2-EA-GSR05
| Part Number | A-USBC-32F2-EA-GSR05 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Receptacle Usb3.2 Typc 24P Smd Ra |
| In-stock | 4485 |
request a quote
A-USBC-32F2-EA-GSR05 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | – |
| Packaging | Tray |
| Connector Type | USB-C (USB TYPE-C) |
| Number of Contacts | 24 |
| Gender | Receptacle |
| Specifications | USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1)) |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle; Through Hole |
| Mounting Feature | Horizontal |
| Termination | Solder |
| Features | – |
| Ingress Protection | – |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Number of Ports | 1 |
| Current Rating (Amps) | 0.25A, 1.25A, 5A |
| Voltage – Rated | 30V |
| Mating Cycles | 10000 |
| Shielding | Shielded |
| Equivalent Quality | Assmann |




