Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
10160261-00011LF
| Part Number | 10160261-00011LF |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Usb Type C Vert-10160261-00011Lf |
| In-stock | 168 |
request a quote
10160261-00011LF Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | 10160261 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Connector Type | USB-C (USB TYPE-C) |
| Number of Contacts | 24 |
| Gender | Plug |
| Specifications | USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1)) |
| Mounting Type | Surface Mount, Through Hole |
| Mounting Feature | Vertical |
| Termination | Solder |
| Features | – |
| Ingress Protection | – |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Number of Ports | 1 |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Voltage – Rated | 5V |
| Mating Cycles | 10000 |
| Shielding | Shielded |
| Equivalent Quality | Amphenol |




