Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
A-USB1-DFN-EG-GTP1
| Part Number | A-USB1-DFN-EG-GTP1 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Usb 3.1, C-Female, 1.27Mm, 24Pin |
| In-stock | 168 |
request a quote
A-USB1-DFN-EG-GTP1 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | – |
| Packaging | Tray |
| Connector Type | USB-C (USB TYPE-C) |
| Number of Contacts | 24 |
| Gender | Receptacle |
| Specifications | USB 3.2 Gen 1 (USB 3.1 Gen 1, Superspeed (USB 3.0)) |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole |
| Mounting Feature | Bulkhead – Front Side Nut |
| Termination | Solder |
| Features | – |
| Ingress Protection | IP67 – Dust Tight, Waterproof |
| Operating Temperature | -20°C ~ 80°C |
| Number of Ports | 1 |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Voltage – Rated | 30V |
| Mating Cycles | – |
| Shielding | Shielded |
| Equivalent Quality | Assmann |




