Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
148-0901-721
| Part Number | 148-0901-721 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | COAX ADAPTER 1.85MM TO 1.85MM |
| In-stock | 16 |
request a quote
148-0901-721 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | – |
| Equivalent Quality | Cinch |
| Packaging | Bulk |
| Adapter Type | Jack to Jack |
| Conversion Type | Same Series |
| Adapter Series | 1.85mm to 1.85mm |
| Center Gender | Female to Female |
| Convert From (Adapter End) | 1.85mm Jack, Female Socket |
| Convert To (Adapter End) | 1.85mm Jack, Female Socket |
| Impedance | 50 Ohms |
| Style | Straight |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature | – |
| Fastening Type | Threaded, Threaded |
| Ingress Protection | – |
| Center Contact Plating | Gold |
| Features | – |
| Frequency – Max | 67 GHz |




