Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
046298003000883+
| Part Number | 046298003000883+ |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Fpc Bottom 3Pos 0.5Mm R/A |
| In-stock | 5886 |
request a quote
046298003000883+ Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | 6298, Kyocera |
| Equivalent Quality | KYOCERA AVX |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) |
| Number of Positions | 3 |
| Flat Flex Type | FPC |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector/Contact Type | Contacts, Bottom |
| Pitch | 0.020″ (0.50mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.20mm |
| Height Above Board | 0.035″ (0.88mm) |
| Locking Feature | Flip Lock |
| Cable End Type | Notched |
| Contact Material | – |
| Contact Finish | Gold |
| Housing Material | – |
| Actuator Material | – |
| Features | Solder Retention |
| Voltage Rating | – |
| Operating Temperature | – |
| Material Flammability Rating | – |




