Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
FH72-21S-0.3SHW
| Part Number | FH72-21S-0.3SHW |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Fpc Top 21Pos 0.3Mm R/A |
| In-stock | 6619 |
request a quote
FH72-21S-0.3SHW Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | FH72 |
| Equivalent Quality | Hirose |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) |
| Number of Positions | 21 |
| Flat Flex Type | FPC |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector/Contact Type | Contacts, Top |
| Pitch | 0.012″ (0.30mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.20mm |
| Height Above Board | 0.035″ (0.88mm) |
| Locking Feature | Flip Lock |
| Cable End Type | Notched |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Finish | Gold |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Actuator Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Features | – |
| Voltage Rating | 30V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |




