Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
TF46-40S-0.5SH(800)
| Part Number | TF46-40S-0.5SH(800) |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Ffc Fpc 40Pos 0.5Mm R/A |
| In-stock | 1973 |
request a quote
TF46-40S-0.5SH(800) Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | TF46 |
| Equivalent Quality | Hirose |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) |
| Number of Positions | 40 |
| Flat Flex Type | FFC, FPC |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector/Contact Type | Contacts, Top and Bottom |
| Pitch | 0.020″ (0.50mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Height Above Board | 0.087″ (2.20mm) |
| Locking Feature | Flip Lock, Backlock |
| Cable End Type | Tabbed |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Finish | Gold |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Actuator Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features | Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF) |
| Voltage Rating | 50V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |




