Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
FH64MA-11S-0.25SHW
| Part Number | FH64MA-11S-0.25SHW |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Fpc Top 11Pos 0.25Mm R/A |
| In-stock | 3423 |
request a quote
FH64MA-11S-0.25SHW Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | FH64MA |
| Equivalent Quality | Hirose |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) |
| Number of Positions | 11 |
| Flat Flex Type | FPC |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector/Contact Type | Contacts, Top |
| Pitch | 0.010″ (0.25mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.12mm |
| Height Above Board | 0.020″ (0.50mm) |
| Locking Feature | Flip Lock, Backlock |
| Cable End Type | Notched |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish | Gold |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free |
| Actuator Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Features | – |
| Voltage Rating | 30V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |




