Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
FH23-51S-0.3SHW(06)
| Part Number | FH23-51S-0.3SHW(06) |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Fpc Bottom 51Pos 0.3Mm R/A |
| In-stock | 1865 |
request a quote
FH23-51S-0.3SHW(06) Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | FH23 |
| Equivalent Quality | Hirose |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) |
| Number of Positions | 51 |
| Flat Flex Type | FPC |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector/Contact Type | Contacts, Bottom |
| Pitch | 0.012″ (0.30mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.20mm |
| Height Above Board | 0.049″ (1.25mm) |
| Locking Feature | Flip Lock |
| Cable End Type | Tapered |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish | Gold |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Actuator Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features | Low Insertion Force (LIF) |
| Voltage Rating | 30V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |




