Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
65801-037LF
| Part Number | 65801-037LF |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Ffc Fpc Rcpt 8Pos 2.54Mm |
| In-stock | 1975 |
request a quote
65801-037LF Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | Clincher™ |
| Equivalent Quality | Amphenol |
| Packaging | Tray |
| Number of Positions | 8 |
| Flat Flex Type | FFC, FPC |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector/Contact Type | Receptacle |
| Pitch | 0.100″ (2.54mm) |
| Termination | IDC |
| FFC, FCB Thickness | 0.20mm |
| Height Above Board | – |
| Locking Feature | Flip Lock |
| Cable End Type | Tapered |
| Contact Material | Copper Nickel Alloy |
| Contact Finish | Gold or Gold, GXT™ |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Actuator Material | – |
| Features | Solder Retention |
| Voltage Rating | 500V |
| Operating Temperature | -65°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |




