Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
5039085120
| Part Number | 5039085120 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Ffc Bottom 51Pos 0.5Mm R/A |
| In-stock | 3310 |
request a quote
5039085120 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | Easy-On 503908 |
| Equivalent Quality | Molex |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) |
| Number of Positions | 51 |
| Flat Flex Type | FFC |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector/Contact Type | Contacts, Bottom |
| Pitch | 0.020″ (0.50mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.33mm |
| Height Above Board | 0.148″ (3.75mm) |
| Locking Feature | – |
| Cable End Type | Tabbed |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Finish | Gold |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
| Actuator Material | – |
| Features | Solder Retention |
| Voltage Rating | 50V |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |




