Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
687340124422
| Part Number | 687340124422 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Fpc Vert 40Pos 0.5Mm Smd |
| In-stock | 895 |
request a quote
687340124422 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | WR-FPC |
| Equivalent Quality | Würth |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) |
| Number of Positions | 40 |
| Flat Flex Type | FPC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector/Contact Type | Contacts, Vertical – 1 Sided |
| Pitch | 0.020″ (0.50mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.29mm ~ 0.34mm |
| Height Above Board | 0.169″ (4.30mm) |
| Locking Feature | Slide Lock |
| Cable End Type | Tapered |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish | Tin |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Actuator Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features | Zero Insertion Force (ZIF) |
| Voltage Rating | 50V |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |




