Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
FH41-68S-0.5SH(28)
| Part Number | FH41-68S-0.5SH(28) |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Ffc Bottom 68Pos 0.5Mm R/A |
| In-stock | 4438 |
request a quote
FH41-68S-0.5SH(28) Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | FH41 |
| Equivalent Quality | Hirose |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) |
| Number of Positions | 68 |
| Flat Flex Type | FFC |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector/Contact Type | Contacts, Bottom |
| Pitch | 0.020″ (0.50mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Height Above Board | 0.098″ (2.50mm) |
| Locking Feature | Flip Lock, Backlock |
| Cable End Type | Tabbed |
| Contact Material | – |
| Contact Finish | – |
| Housing Material | – |
| Actuator Material | – |
| Features | Solder Retention |
| Voltage Rating | 50V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |




