Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
487576-2
| Part Number | 487576-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Ffc Vert 10Pos 1.27Mm Pcb |
| In-stock | 2479 |
request a quote
487576-2 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | AMPMODU |
| Equivalent Quality | TE |
| Packaging | Tube |
| Number of Positions | 10 |
| Flat Flex Type | FFC |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector/Contact Type | Contacts, Vertical – 1 Sided |
| Pitch | 0.050″ (1.27mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.10mm ~ 0.31mm |
| Height Above Board | 0.310″ (7.87mm) |
| Locking Feature | Slide Lock |
| Cable End Type | Straight |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish | Tin |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Actuator Material | Thermoplastic |
| Features | Zero Insertion Force (ZIF) |
| Voltage Rating | 150V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating | – |




