Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
CF16061M0R0-NH
| Part Number | CF16061M0R0-NH |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Ffc Fpc Vert 6Pos 1Mm Smd |
| In-stock | 1677 |
request a quote
CF16061M0R0-NH Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | CF16 |
| Equivalent Quality | Cvilux |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) |
| Number of Positions | 6 |
| Flat Flex Type | FFC, FPC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector/Contact Type | Contacts, Vertical – 1 Sided |
| Pitch | 0.039″ (1.00mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.29mm ~ 0.34mm |
| Height Above Board | 0.205″ (5.20mm) |
| Locking Feature | – |
| Cable End Type | Straight, Tapered |
| Contact Material | – |
| Contact Finish | Tin |
| Housing Material | Thermoplastic, Halogen Free |
| Actuator Material | – |
| Features | Low Insertion Force (LIF), Pick and Place Cap |
| Voltage Rating | 100V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |




