Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
2434-20TR2U
| Part Number | 2434-20TR2U |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Ffc/Fpc Connectorector, 20 Pin, Tin P |
| In-stock | 8 |
request a quote
2434-20TR2U Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | 2434 |
| Equivalent Quality | Oupiin |
| Packaging | Bulk |
| Number of Positions | 20 |
| Flat Flex Type | FFC, FPC |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector/Contact Type | Contacts, Bottom |
| Pitch | 0.039″ (1.00mm) |
| Termination | Kinked Pin |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Height Above Board | 0.157″ (4.00mm) |
| Locking Feature | – |
| Cable End Type | Straight |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish | Tin |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Actuator Material | – |
| Features | Zero Insertion Force (ZIF) |
| Voltage Rating | – |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |




