Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
0936010634
| Part Number | 0936010634 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Heavy Duty Connector Hood Top Entry Sz3A Pg11 |
| In-stock | 1 |
request a quote
0936010634 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | GWconnect |
| Equivalent Quality | Molex |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Hood |
| Style | Top Entry |
| Size | 3A |
| Lock Location | Locking Clip (2) on Base Bottom |
| Thread Size | PG11 |
| Size / Dimension | 1.043″ L x 1.043″ W x 2.126″ H (26.50mm x 26.50mm x 54.00mm) |
| Housing Color | – |
| Features | – |
| Ingress Protection | IP66 – Dust Tight, Water Resistant |
| Housing Material | Aluminum Alloy, Die Cast |
| Housing Finish | Powder Coated |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |



