Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
19200031755
| Part Number | 19200031755 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Heavy Duty Connector Hood Cplg Top Sz3A M25 Ip44 |
| In-stock | 16 |
request a quote
19200031755 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | Han A |
| Equivalent Quality | HARTING |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Hood/Housing – Coupling |
| Style | – |
| Size | 3A |
| Lock Location | Locking Clip (1) on Hood |
| Thread Size | M25 |
| Size / Dimension | 1.142″ L x 1.142″ W x 2.244″ H (29.00mm x 29.00mm x 57.00mm) |
| Housing Color | Gray |
| Features | Cable to Cable |
| Ingress Protection | IP44 |
| Housing Material | Zinc, Die Cast |
| Housing Finish | Powder Coated |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |




