Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
1411331
| Part Number | 1411331 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Heavy Duty Connector Base Bottom Entry Szb24 |
| In-stock | 44 |
request a quote
1411331 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | HEAVYCON EVO |
| Equivalent Quality | Phoenix Contact |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Base – Panel Mount |
| Style | Bottom Entry |
| Size | B24 |
| Lock Location | Locking Clip (2) on Base Bottom |
| Thread Size | – |
| Size / Dimension | 5.531″ L x 2.087″ W x 1.201″ H (140.50mm x 53.00mm x 30.50mm) |
| Housing Color | – |
| Features | Salt Water Resistant |
| Ingress Protection | IP66/IP67/IP69K – Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Housing Material | Aluminum, Die Cast |
| Housing Finish | – |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |



