Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
FS5-15-04.0-L-DV-TH-TR
| Part Number | FS5-15-04.0-L-DV-TH-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Socket 30Pos Smd Gold |
| In-stock | 237 |
request a quote
FS5-15-04.0-L-DV-TH-TR Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | FS5 |
| Equivalent Quality | Samtec |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel |
| Connector Type | Socket, Center Strip Contacts |
| Number of Positions | 30 |
| Pitch | 0.020″ (0.50mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Board Guide |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 10.0µin (0.25µm) |
| Mated Stacking Heights | 5mm, 7mm |
| Height Above Board | 0.173″ (4.40mm) |




