Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
YFT-30-05-H-05-SB
| Part Number | YFT-30-05-H-05-SB |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Array Plug 150Pos Smd Gold |
| In-stock | 5 |
request a quote
YFT-30-05-H-05-SB Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | SamArray YFT |
| Equivalent Quality | Samtec |
| Packaging | Tray,Tray |
| Connector Type | Array, Male Pins |
| Number of Positions | 150 |
| Pitch | 0.050″ (1.27mm) |
| Number of Rows | 5 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | – |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Mated Stacking Heights | 5mm |
| Height Above Board | 0.177″ (4.50mm) |




