Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
B3291B7L111220E100
| Part Number | B3291B7L111220E100 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Btb Connector, Pitch 0.50Mm, Hei |
| In-stock | 660 |
request a quote
B3291B7L111220E100 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | FloatCombo |
| Equivalent Quality | Amphenol |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Number of Positions | 20 |
| Pitch | 0.020″ (0.50mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Board Guide, Solder Retention |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 3.94µin (0.100µm) |
| Mated Stacking Heights | 15mm |
| Height Above Board | 0.197″ (5.00mm) |




