Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
5120524-2
| Part Number | 5120524-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Receptacle 84Pos Smd Gold |
| In-stock | 2998 |
request a quote
5120524-2 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | Free Height (FH) IEEE 1386, PMC |
| Equivalent Quality | TE |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel |
| Connector Type | Receptacle, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions | 84 |
| Pitch | 0.039″ (1.00mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Board Guide |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | – |
| Mated Stacking Heights | 14mm, 15mm |
| Height Above Board | 0.408″ (10.37mm) |




