Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
BBAF-060G1125NDLI-B
| Part Number | BBAF-060G1125NDLI-B |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Plug Btb 0.5Mm Pitch – 60 Pos Sm |
| In-stock | 4800 |
request a quote
BBAF-060G1125NDLI-B Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | BBAF |
| Equivalent Quality | SUPERIOR TECH |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel |
| Connector Type | Plug, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions | 60 |
| Pitch | 0.020″ (0.50mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Board Guide |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | Flash |
| Mated Stacking Heights | 1.6mm |
| Height Above Board | 0.049″ (1.25mm) |




