Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
CGBC203-5002B001C1NH
| Part Number | CGBC203-5002B001C1NH |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | 0.8Mm Pitch Board To Board Float |
| In-stock | 500 |
request a quote
CGBC203-5002B001C1NH Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | CGBC203 |
| Equivalent Quality | GreenCONNECTOR |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel |
| Connector Type | Plug, Floating |
| Number of Positions | 100 |
| Pitch | 0.031″ (0.80mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Board Guide, Pick and Place, Solder Retention |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | Flash |
| Mated Stacking Heights | 9mm |
| Height Above Board | 0.778″ (19.75mm) |




