Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
QFSS-052-04.25-L-D-PT4
| Part Number | QFSS-052-04.25-L-D-PT4 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | .635Mm Double Row Shielded Termi |
| In-stock | 39 |
request a quote
QFSS-052-04.25-L-D-PT4 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | Q2 QFSS |
| Equivalent Quality | Samtec |
| Packaging | Tray |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Number of Positions | 112 (104 + 8 Power) |
| Pitch | 0.025″ (0.64mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Board Guide, Ground Bus (Plane), Power Pins (8), Shielded |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 10.0µin (0.25µm) |
| Mated Stacking Heights | 11mm |
| Height Above Board | 0.278″ (7.06mm) |




