Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
BTS-025-01-F-D-A
| Part Number | BTS-025-01-F-D-A |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Socket 50Pos Smd Gold |
| In-stock | 82 |
request a quote
BTS-025-01-F-D-A Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | BTS |
| Equivalent Quality | Samtec |
| Packaging | Tray |
| Connector Type | Socket, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions | 50 |
| Pitch | 0.025″ (0.64mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Board Guide |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | Flash |
| Mated Stacking Heights | 5mm |
| Height Above Board | 0.160″ (4.06mm) |




