Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
6-1761615-1
| Part Number | 6-1761615-1 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Diff Array Receptacle 200Pos Smd |
| In-stock | 100 |
request a quote
6-1761615-1 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | STEP-Z |
| Equivalent Quality | TE |
| Packaging | Tray |
| Connector Type | Differential Pair Array, Female |
| Number of Positions | 200 Signal (100 Pair) |
| Pitch | 0.051″ (1.30mm) |
| Number of Rows | 18 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | – |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Mated Stacking Heights | 21mm, 23mm, 24mm, 26mm, 31mm, 36mm |
| Height Above Board | 0.656″ (16.65mm) |




