Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
009158016030061
| Part Number | 009158016030061 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Stacking 16Pos Smd Gold |
| In-stock | 8 |
request a quote
009158016030061 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | MOBO 9158 |
| Equivalent Quality | KYOCERA AVX |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel |
| Connector Type | Stacking Compression |
| Number of Positions | 16 |
| Pitch | 0.039″ (1.00mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Board Guide |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 10.0µin (0.25µm) |
| Mated Stacking Heights | 2.8mm ~ 3.3mm |
| Height Above Board | 0.106″ (2.70mm) |




