Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
JMXFH1G05MCUDSU
| Part Number | JMXFH1G05MCUDSU |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Circular Connector Plug Male 5Pos Gold Crimp |
| In-stock | 11 |
request a quote
JMXFH1G05MCUDSU Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | JMX |
| Equivalent Quality | Souriau-Sunbank |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Plug, Male Pins |
| Number of Positions | 5 |
| Grade | – |
| Qualification | – |
| Shell Size – Insert | 1-5 |
| Shell Size, MIL | – |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature | – |
| Termination | Crimp |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Orientation | G |
| Primary Material | Plastic |
| Shell Material | Polyetherimide (PEI) |
| Shell Finish | – |
| Contact Finish – Mating | Gold |
| Color | Light Gray |
| Ingress Protection | IP50/IP68 – Dust Protected, Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Features | Backshell |
| Shielding | Unshielded |
| Current Rating (Amps) | 7A |
| Voltage Rating | 230V |
| Cable Opening | – |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |




