Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
1300700023
| Part Number | 1300700023 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Circular Connector Plug Fmale 4Pos Gold Screw |
| In-stock | 8 |
request a quote
1300700023 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | Brad Quick-Change 130070 |
| Equivalent Quality | Molex |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions | 4 |
| Grade | – |
| Qualification | – |
| Shell Size – Insert | – |
| Shell Size, MIL | – |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature | – |
| Termination | Screw |
| Fastening Type | Threaded |
| Orientation | Keyed |
| Primary Material | Plastic |
| Shell Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Shell Finish | – |
| Contact Finish – Mating | Gold |
| Color | – |
| Ingress Protection | IP67/IP69K – Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Material Flammability Rating | – |
| Features | Backshell, Coupling Nut |
| Shielding | – |
| Current Rating (Amps) | – |
| Voltage Rating | 600VAC |
| Cable Opening | 0.480″ ~ 0.811″ (12.20mm ~ 20.60mm) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 90°C |




