Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
1460300000
| Part Number | 1460300000 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Saib-Wdf-3+Pe-M20-S-Cod |
| In-stock | 1 |
request a quote
1460300000 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | SAI |
| Equivalent Quality | Weidmüller |
| Packaging | Box |
| Connector Type | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions | 4 (3 + PE) |
| Grade | – |
| Qualification | – |
| Shell Size – Insert | M12-4 |
| Shell Size, MIL | – |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Mounting Feature | Bulkhead – Front Side Nut |
| Termination | Screw |
| Fastening Type | Threaded |
| Orientation | S |
| Primary Material | Metal |
| Shell Material | Zinc Die Cast |
| Shell Finish | – |
| Contact Finish – Mating | Gold |
| Color | Silver |
| Ingress Protection | IP67 – Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating | – |
| Features | – |
| Shielding | Unshielded |
| Current Rating (Amps) | 12A |
| Voltage Rating | 630V |
| Cable Opening | – |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |




