Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
009158016020062
| Part Number | 009158016020062 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Stacking |
| In-stock | 4463 |
request a quote
009158016020062 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | MOBO 9158 |
| Equivalent Quality | KYOCERA AVX |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel |
| Connector Type | Stacking Compression |
| Number of Positions | 16 |
| Pitch | 0.039″ (1.00mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | – |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 10.0µin (0.25µm) |
| Mated Stacking Heights | 1.9mm ~ 2.1mm |
| Height Above Board | 0.071″ (1.80mm) |




