Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
046232107102800+
| Part Number | 046232107102800+ |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Ffc Fpc Bottom 7Pos 1Mm R/A |
| In-stock | 746 |
request a quote
046232107102800+ Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | 6232, Kyocera |
| Equivalent Quality | KYOCERA AVX |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) |
| Number of Positions | 7 |
| Flat Flex Type | FFC, FPC |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector/Contact Type | Contacts, Bottom |
| Pitch | 0.039″ (1.00mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Height Above Board | 0.118″ (3.00mm) |
| Locking Feature | – |
| Cable End Type | Straight |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Finish | Tin Copper |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Actuator Material | – |
| Features | Low Insertion Force (LIF), Solder Retention |
| Voltage Rating | 50V |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating | – |




