Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
046810630020846+T
| Part Number | 046810630020846+T |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Ffc Vert 30Pos 0.5Mm Smd |
| In-stock | 61 |
request a quote
046810630020846+T Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | 6810, Kyocera |
| Equivalent Quality | KYOCERA AVX |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) |
| Number of Positions | 30 |
| Flat Flex Type | FFC, FPC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector/Contact Type | Contacts, Vertical – 1 Sided |
| Pitch | 0.020″ (0.50mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.50mm |
| Height Above Board | 0.236″ (6.00mm) |
| Locking Feature | – |
| Cable End Type | Notched |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Finish | Gold |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Actuator Material | – |
| Features | Solder Retention |
| Voltage Rating | 50V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating | – |




