Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
0528520870
| Part Number | 0528520870 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Ffc Fpc Bottom 8Pos 1Mm R/A |
| In-stock | 3698 |
request a quote
0528520870 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | Easy-On 52852 |
| Equivalent Quality | Molex |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) |
| Number of Positions | 8 |
| Flat Flex Type | FFC, FPC |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector/Contact Type | Contacts, Bottom |
| Pitch | 0.039″ (1.00mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Height Above Board | 0.122″ (3.10mm) |
| Locking Feature | – |
| Cable End Type | Straight |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish | Tin Bismuth |
| Housing Material | Polyphenylene Sulfide (PPS) |
| Actuator Material | – |
| Features | Solder Retention |
| Voltage Rating | 50V |
| Operating Temperature | -20°C ~ 80°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |




