Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
0539840671
| Part Number | 0539840671 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Receptacle Ieee 1394 Firewire R/A |
| In-stock | 168 |
request a quote
0539840671 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | 53984 |
| Packaging | Tray |
| Connector Type | Firewire (IEEE 1394) |
| Number of Contacts | 6 |
| Gender | Receptacle |
| Specifications | – |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Mounting Feature | Horizontal |
| Termination | Solder |
| Features | – |
| Ingress Protection | – |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Ports | 1 |
| Current Rating (Amps) | 1A, 1.5A, 2A |
| Voltage – Rated | 125V |
| Mating Cycles | – |
| Shielding | Shielded |
| Equivalent Quality | Molex |




