Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
09200100291
| Part Number | 09200100291 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Heavy Duty Connector Base Side Entry Sz10A Pg16 |
| In-stock | 1 |
request a quote
09200100291 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | Han A |
| Equivalent Quality | HARTING |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Base – Box Mount |
| Style | Side Entry |
| Size | 10A |
| Lock Location | Locking Clip (1) on Base Bottom |
| Thread Size | PG16 |
| Size / Dimension | 3.461″ L x 1.969″ W x 2.047″ H (87.90mm x 50.00mm x 52.00mm) |
| Housing Color | Gray |
| Features | Feed Through |
| Ingress Protection | IP65 – Dust Tight, Water Resistant |
| Housing Material | Aluminum, Die Cast |
| Housing Finish | Powder Coated |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |




