Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
0936010628
| Part Number | 0936010628 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Heavy Duty Connector Base Side Entry Sz3A Pg11 |
| In-stock | 24 |
request a quote
0936010628 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | GWconnect |
| Equivalent Quality | Molex |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Base – Panel Mount 90° |
| Style | Side Entry |
| Size | 3A |
| Lock Location | Locking Clip (2) on Base Bottom |
| Thread Size | PG11 |
| Size / Dimension | – |
| Housing Color | – |
| Features | – |
| Ingress Protection | IP66 – Dust Tight, Water Resistant |
| Housing Material | Aluminum Alloy, Die Cast |
| Housing Finish | Powder Coated |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |




