Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
0936012219
| Part Number | 0936012219 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Hood Side Entry High Constructio |
| In-stock | 8 |
request a quote
0936012219 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | GWconnect |
| Equivalent Quality | Molex |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Hood |
| Style | Side Entry |
| Size | 16A |
| Lock Location | Locking Clip (1) on Base Bottom |
| Thread Size | M25 |
| Size / Dimension | 3.130″ L x 1.362″ W x 2.795″ H (79.50mm x 34.60mm x 71.00mm) |
| Housing Color | – |
| Features | – |
| Ingress Protection | IP66 – Dust Tight, Water Resistant |
| Housing Material | Aluminum Alloy, Die Cast |
| Housing Finish | Powder Coated |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |




