Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
0936014072
| Part Number | 0936014072 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Surface Mounting Housing With 2 |
| In-stock | 8 |
request a quote
0936014072 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | GWconnect |
| Equivalent Quality | Molex |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Base – Box Mount |
| Style | Side Entry |
| Size | 32A |
| Lock Location | Locking Clip (2) on Base Bottom |
| Thread Size | M32 |
| Size / Dimension | 4.173″ L x 2.244″ W x 3.228″ H (106.00mm x 57.00mm x 82.00mm) |
| Housing Color | – |
| Features | – |
| Ingress Protection | IP66 – Dust Tight, Water Resistant |
| Housing Material | Aluminum Alloy, Die Cast |
| Housing Finish | Powder Coated |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |




