Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
09400480951
| Part Number | 09400480951 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Heavy Duty Connector Base Side Entry Sz48B |
| In-stock | 12 |
request a quote
09400480951 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | Han HPR |
| Equivalent Quality | HARTING |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Base – Panel Mount 90° |
| Style | Side Entry |
| Size | 48B |
| Lock Location | Screw Locks on Hood |
| Thread Size | – |
| Size / Dimension | 7.795″ L x 5.354″ W x 5.409″ H (198.00mm x 136.00mm x 137.40mm) |
| Housing Color | Black |
| Features | – |
| Ingress Protection | IP65/IP68/IP69K – Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Housing Material | Aluminum, Die Cast |
| Housing Finish | Powder Coated |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |




