Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
1-2355827-0
| Part Number | 1-2355827-0 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | 320 Position, 1.27Mm Cl, Gold, V |
| In-stock | 14 |
request a quote
1-2355827-0 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | Mezalok XMC |
| Equivalent Quality | TE |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) |
| Connector Type | Array, Female Sockets |
| Number of Positions | 320 |
| Pitch | 0.050″ (1.27mm) |
| Number of Rows | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Pick and Place |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 50.0µin (1.27µm) |
| Mated Stacking Heights | 18mm |
| Height Above Board | 0.551″ (14.00mm) |




