Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
10155679-00011LF
| Part Number | 10155679-00011LF |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | -10155679-00011Lf |
| In-stock | 138 |
request a quote
10155679-00011LF Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | 10155679 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Connector Type | USB-C (USB TYPE-C) |
| Number of Contacts | 24 (6+18 Dummy) |
| Gender | Receptacle |
| Specifications | – |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Mounting Feature | Horizontal |
| Termination | Solder |
| Features | – |
| Ingress Protection | – |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Number of Ports | 1 |
| Current Rating (Amps) | 5A |
| Voltage – Rated | 5V |
| Mating Cycles | 1000 |
| Shielding | Shielded |
| Equivalent Quality | Amphenol |




