Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
10163419-0411002LF
| Part Number | 10163419-0411002LF |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Bergstak Hs 0.50Mm V Rec R1 40P |
| In-stock | 500 |
request a quote
10163419-0411002LF Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | BergStak 0.50mm |
| Equivalent Quality | Amphenol |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Number of Positions | 40 |
| Pitch | 0.020″ (0.50mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Board Guide |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | Flash |
| Mated Stacking Heights | 5mm, 9mm, 13mm, 17mm, 10mm |
| Height Above Board | 0.179″ (4.55mm) |




