Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
10163419-0442002LF
| Part Number | 10163419-0442002LF |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Bergstak Hs 0.50Mm, 40Position, |
| In-stock | 1078 |
request a quote
10163419-0442002LF Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | BergStak HS 0.50mm |
| Equivalent Quality | Amphenol |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Number of Positions | 40 |
| Pitch | 0.020″ (0.50mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Board Guide, Solder Retention |
| Contact Finish | Gold, GXT |
| Contact Finish Thickness | 15.0µin (0.38µm) |
| Mated Stacking Heights | 12mm |
| Height Above Board | – |




