Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
10164227-0405A1RLF
| Part Number | 10164227-0405A1RLF |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Bergstak 0.4 40Pos Recep-1016422 |
| In-stock | 1985 |
request a quote
10164227-0405A1RLF Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | BergStak 0.40mm |
| Equivalent Quality | Amphenol |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Number of Positions | 50 |
| Pitch | 0.016″ (0.40mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | – |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | Flash |
| Mated Stacking Heights | 3.5mm |
| Height Above Board | 0.136″ (3.45mm) |




